Instrukcja przeniesienia wpisów z blox do WordPress.com

Z blox.pl wyemigrowałem w 2014 (5 lat temu, bez miesiąca :D zrobiłem to używając narzędzi, które już niestety nie istnieją, na własne domeny. Jakiś czas temu Rozie napisał instrukcję jak przenieść swój blog z blox na wordpress – wymagana jest własna domena. Instrukcja obejmuje również jak przenieść wszystkie zdjęcia z blogu (nie tylko z zasobów) oraz komentarze z wpisówhttps://zakr.es/blog/2018/03/migracja-z-blox-na-wordpressa-howto/

Poniższa instrukcja dotyczy przygotowanego przez blox przygotowanego pliku XML i grafik/zdjęć do importu na platformę wordpress.com.

Pamiętajcie, żeby przed rozpoczęciem wykonać kopię bezpieczeństwa swoich danych.

Ściągnięcie danych

 1. Zalogować się na swoim koncie pod adresem https://konto.gazeta.pl
 2. Wybrać zakładkę usługi i w sekcji Blox wybrać Pobierz. Zostanie pobrany plik ZIP w którym jest spakowana zawartość wpisów w formacie tekstowej, XML a w folderze resources pliki umieszczone i podlinkowe we wpisach, nie podlinkowane pliki należy ściągnąć samodzielnie w starym panelu swojego bloga. Uwaga, zdjęcia nie znajdujące się w zasobach danego blogu a będące wyświetlane na blogu nie będą umieszczone w pliku ZIP.
 3. Pobrany plik ZIP należy rozpakować (pod Windowsem, można rozpakować klikając prawym klawiszem myszy na pliku i wybrać opcję wyodrębnij wszystkie).

Dodawanie zdjęć/grafik

 1. Aby założyć blog na WordPress należy założyć konto, które można założyć na tej stronie https://wordpress.com/start/user?ref=homepage
 2. Jeżeli już posiadamy konto należy zalogować się na stronie https://wordpress.com – link do logowania znajduje się w górnym prawym rogu strony Log In.
 3. W górnym lewym rogu strony wybrać Moje witryny.
 4. Po wyborze blogu (można mieć ich kilka) wybrać dodaj w sekcji media.
 5. Ze ściągniętego wcześniej pliku ZIP rozpakować i zawartość folderu resources dodać do zasobów. Uwaga, co prawda na wordpress.com jest dostępne 3GB miejsca, ale sugeruję dodawać mniejszą ilość plików na raz. Chwilę to potrwa, nawet jeżeli macie tylko kilkadziesiąt MB. Jeżeli pliki zostaną przesłane będą widoczne ich miniatury.

Edycja pliku XML

  1. Otwieramy ściągnięty plik XML w notatniku (może być notatnik++/notepad++) ale nie otwierajcie tego ani w Wordzie, Wordpadzie czy innym procesorze tekstu.
  2. Wciskamy kombinację klawiszy CTRL+H – pojawi się okno zamienianie.
   DLA BLOGU W DOMENIE WORDPRESS.COM
   W polu znajdź należy wprowadzić

   src="resources/

   W polu zamień na nową ścieżkę do zdjęć np.

   src="https://bagienny.files.wordpress.com/2019/03/

   gdzie bagienny.wordpress.com -> to adres Waszego blogu, a 2019/03 -> to rok i miesiąc dodania zdjęć, jeżeli dodacie zdjęcia np. w kwietniu adres będzie wyglądał tak

   src="https://bagienny.files.wordpress.com/2019/04/

   następnie kliknąć zamień wszystko i zapisać zmiany.

   DLA BLOGU W DOMENIE HOME.BLOG
   W polu znajdź należy wprowadzić

   src="resources/

   W polu zamień na nową ścieżkę do zdjęć np.

   src="https://bagiennyhome.files.wordpress.com/2019/03/

 

Importowanie pliku XML do WordPress.com

 1. Następnie z bocznego menu po lewej na dole wybrać Import.
 2. Na ustawieniach Import wybrać przy WordPress Rozpocznij import.
 3. Przeciągnąć edytowany uprzednio plik wordPress.xml lub kliknąć w pole Drag a file here, or click to upload a file.
 4. Po przesłaniu pliki zostanie wyświetlony komunikat Success! File uploaded. Kliknąć na przycisk Kontynuuj.
 5. Po przeładowaniu strony wybrać przycisk Rozpocznij importowanie.
 6. Zostanie wyświetlony stan postępu importu, jeżeli Wasz blog zawierał dużo treści może to trochę zająć to więcej czasu niż kilka minut.
 7. Po zakończeniu importu zostanie wyświetlony komunikat All done! Check out Posts to see your imported contnet.

14 myśli na temat “Instrukcja przeniesienia wpisów z blox do WordPress.com”

 1. Gwoli ścisłości, moje rozwiązanie działa dla dowolnego WordPressa, zarówno na własnym VPS, z własną domeną (akurat tak mam), jak i dowolnych innych, czy to platformy typu wordpress.com, czy shared hostingu.

  1. Na darmowym jest ograniczona możliwość instalowana wtyczek.
   A po doświadczeniach kiedy tłumaczyłem użytkownikom Twój tutorial i skończyło się na tym, że sam przeniosłem te blogi, uznałem, że to uproszczenie jest bezpieczniejsze. Część ludzi nie radzi sobie już z wget.

   1. Mhm. WordPress bez wtyczek nie brzmi dobrze, tak ogólnie, nie tylko przy migracji. Tak czy inaczej stopniem pośrednim jest u mnie plik zgodny z eksportem WordPressa, więc podmiana ścieżek również jest wykonalna.

 2. Oni chyba na Blox zrobili wprost import do formatu WordPress. Ktoś narzekał na brak importu grafik – nie wiem jednak czy robił to dobrze, czy rzeczywiście nie ma tam tej opcji.

  1. Niestety to nie działa.
   Zaczęłam wstawiać ręcznie, ale to mordęga. Ale sprawdziłam i nowo wstawione zdjęcia mają ścieżkę dostępu zawierającą końcówkę files.wordpress.com zamiast blog, które jest nazwie. więc spróbowałam zmienić ścieżkę znów, ale i tak nie działa.
   Natomiast zamiana linków wewnętrznych przez zmianę ścieżki dostępu, poszła konkursowo.

 3. Działa na wordpress.com i własnych domenach. W przypadku domeny home.blog trzeba dodać nazwablogu.files.wordpress.com reszta jak wyżej.
  Tylko nikt do mnie w tej sprawie nie napisał ;P

  Zmiana wewnętrznych linków działa pod warunkiem, że tytuł jest unikalny na całym blogu.

  1. Podmieniłam tak w nowym blogu treningowym. I nadal nie działa.
   W dodatku nie wiem, jak skasować wszystkie wpisy, bo w instrukcji w Helpie piszą o jakimś bulk actions a u mnie menu wygląda zupełnie inaczej.

 4. Dzięki, właśnie tymi instrukcjami się kierowałam. I nadal nie ma w nich informacji, jak skasować wpisy, jeżeli nie pokazuje się menu Bulk Actions.
  Ale rozumiem, że to nie Twój problem. Gazeta tylko wykorzystała Twoją instrukcję przenoszenia zdjęć, które nijak się ma do darmowej wersji wordpressa, więc wylądowałam w dupie. I za tą instrukcja trafiłam tutaj i zawracam Ci głowę.
  Czyli nadal jestem w dupie, ale to nie Twój problem. Rozumiem i szanuję.
  Pozdrawiam

 5. Po Twoim wpisie sprawdziłem i zaimportowałem w domenie home.blog – nie wystąpił ani jeden błąd. Jedyną różnicą jest zmiana ścieżki dostępu do zasobów – byłaś pierwszą blogerką, która do mnie się odezwała, która ma blog w home.blog. Jeżeli na swoim blogu na blox umieszczałaś niestandardowo zdjęcia lub coś z nimi było zrobione niestandardowego (widziałem już różne cuda) – nie rozwiążę Twojego problemu. Podałem Ci miejsca gdzie możesz uzyskać pomoc.
  Możesz jeszcze sprawdzić wielkość rozszerzeń plików, wordpress nie lubi kapitalików np. JPG.
  W takim przypadku musisz zmienić w XML jak i nazwie pliku z JPG -> jpg.

 6. Dzięki. Niczego nie robiłam niezwykłego ze zdjęciami na bloxie. Po prostu je wstawiałam i dawałam opis.
  Na forum bloxa piszą osoby, którym jeden blog pięknie przeszedł, a drugi od tej samej osoby został przerobiony na sieczkę. A nie wydaje mi się, żeby jedna osoba miała różny sposób edycji blogów. Natomiast admini przyznali, że w niektórych wygenerowanych plikach eksportowych pojawiły się błędy, więc możliwe, że w moim również. Ale na maila odpowiedzi od nich nie dostałam.
  Bulki znalazłam, bo doczytałam, że trzeba robić z poziomu wp-admin. Szkoda, że nie napisali tego w instrukcji. Więc czeka mnie kasowanie po 20 wpisów zaledwie 60 razy :) Ale poczekam, może usunął te błędy.
  Dzięki. Już nie zawracam głowy.

 7. O, to ja się przyłączę; mam na wordpress.com stary blog, pusty i do niego zaimportowałam posty z bloxa i zdjęcia, ale wyświetlały się osobno. Potem, zgodnie ze wskazówkami, zdjęcia usunęłam, ale juz postów nie mam jak – nie ma, jak podpowiada wordpress, ‚rozwijanego menu akcje zbiorcze’ na górze strony, więc musiałabym każdy kasowac osobno, a jest ich ponad 1000!
  Mogłabym usunąć blog, ale na razie nie chcę. Pomożesz?

Możliwość komentowania jest wyłączona.