Odświeżony Gmail

Na blogu Google Polska pojawił się wpis o nowy wyglądzie Gmaila. Od jakiegoś tygodnia mogę się cieszyć jego wyglądem. Choć „radość” z początku to było warczenie, głównie na użyty font. Co nowego?

W zasadzie niewiele… ale wiele.

Od początku. Większość funkcji jest znana z inbox. To, że inbox był niewypałem to już wiadomo. Ale w nim pojawiło się kilka użytecznych funkcji.

Przede wszystkim funkcja snooze dla wiadomości. Odsunięcie w czasie jakiejś wiadomości na którą musimy odpowiedzieć, ale nie w tej chwili. Zazwyczaj ludzie oznaczali taką wiadomość jako nieprzeczytaną.

Dotychczas w podglądzie korespondencji można było zobaczyć znacznik załącznika i nic ponadto. Teraz w domyślnym widoku pod nadawcą i tytułem pojawiają się ikony i nazwy załączników z korespondencji.

Dodatkowo wróciły „zadania” (task TODO) znane niegdyś z labs (dodatki do gmail, w nowej wersji już niedostępne – ale może czasowo) z prawej strony ekranu, a wraz z nim umieszczono kalendarz i google keep. Dodatkowo można podłączyć różne dodatki (w starym panelu dostępne z ustawień).

Jest też kilka innych nowych udogodnień, które albo są one dla mnie nieistotne, albo korzystałem z nich już od dłuższego czasu (możliwości wypisania się z subskrypcji).

Więcej o nowym gmailu możecie przeczytać na blogu google oraz w bardziej szczegółowym opisie nowości gmail na stronie pomocy.

Ze swojej strony dodam, że w końcu jestem zadowolony z aktualizacji produktu google’a, który jednak wziął sobie do serca opinie użytkowników.

6 myśli na temat “Odświeżony Gmail”

 1. A czy jest opcja, z której czasem zdarza się mi korzystać, tj. Undo podczas wysyłania wiadomości? Mam dalej stary wygląd Gmaila i w zasadzie nie wiem, czy będę przełączął na nowy. Chyba, że sami mnie na siłę uszczęśliwią nowym wyglądem.

  1. W końcu uszczęśliwią. Funkcja „undo” nie zniknęła. Znajduje się w dolnym lewym rogu ekranu i znajduje się na szarym prostokącie.
   Po zmianie na nowy możesz wrócić na stary (nazwali to „classic Gmail”).

 2. Ja używam Inbox, chociaż nie prowadzę jakiejś rozbudowanej korespondencji. Co do Google to rzeczywiście zbyt wiele zmian w ostatnich latach w tym zakresie było – zlikwidowali stare zadania, zrobili Keep, teraz zrobili nowe zadania; zapuszczony Gmail zastąpił Inbox, teraz funkcje Inbox idą do Gmail; nie mówiąc już o Hangoutach. Człowiek za stary jest już na to aby ciągle wszystko zmieniać. ;-)

  1. Po tym jak odpalili Inboxa myślałem, że to będzie to coś – coś nowego. Zwykle przestawienie się na nowy soft lub nauczenie się jakiejś usługi zajmuje mi kilka godzin, inboxowi poświęciłem tydzień – całkowicie separując się od gmaila. Przyznam, że dawno nie odbyłem tylu rozmów przez telefon co wtedy. I na powrót zacząłem używać analogowego :D notesu.
   W gruncie rzeczy nie wymyślono niczego nowego. Od czasu pojawienia się gmaila i jego usprawnień, dopiero snooze jest nowym elementem – jak na kilkanaście lat od przełomowej poczty, to raczej słabo. Btw. w gmailu ma być też możliwość wysyłania zaszyfrowanych wiadomości vide protonmail – dodatkowym ficzerem ma być możliwość przesłania hasła/kodu via sms.
   Jeżeli masz być stary to chyba na to, żeby nabierać się na coś, że jest nowe.

   Btw. tak patrzę na rosnącą popularność asany, slacka etc. i tak się zastanawiam kiedy gugiel odkurzy i dopracuje google wave.

 3. Ja właśnie się zastanawiam czy popracują nad fontem bo na razie trzeba będzie go zmienić przez skrypty. Chyba że czegoś jeszcze nie wiem…

Możliwość komentowania jest wyłączona.